רגע לפני לידה: כל סוגי הלידות שחשוב להכיר

מצפות לתינוק או תינוקת חמודים בשעה טובה? בהחלט מרגש וכנראה שאתן כבר מתחילות לתכנן את הימים והחודשים הראשונים ולהצטייד בכל מה שצריך. זה בהחלט נפלא ומותח, אבל רגע לפני שתצללו אל תוך האימהות זכרו שהחלק החשוב עוד לפניכן – הלידה, ועל אף שזהו תהליך טבעי אפשר וחשוב מאד להתכונן אליו כמו שצריך. קורסי הכנה ללידה הם מצוינים ומומלצים בחום ואפשר להתחיל בקריאה של מידע חשוב כמו סוגי הלידות העיקריים שכדאי להכיר. אם כך – בואו נעבור עליהם עכשיו, אבל שניה לפני – איפה כדאי ללדת במדינת ישראל?

איפה כדאי ללדת בישראל?

כפי שתראו מיד – האפשרויות העיקריות הן סוגים שונים של לידה בבית חולים או בבית. לידה בבית חולים היא בטוחה הרבה יותר בגלל הקרבה לרופאים שיוכלו להגיש עזרה במקרי חירום חלילה והיום המרכזים הרפואיים המובילים בארץ מציעים מגוון רחב של לידות גם בבתי החולים ולא רק לידה סטנדרטית מערבית. במרכז הרפואי שערי צדק למשל אפשר לבחור בלידה טבעית ואפילו לידת מים והמרכז המיילדותי מאובזר במתקנים מתאימים. שווה לברר לגבי האפשרויות הללו.

לידה ואגינלית

לידה נרתיקית היא סוג הלידה הנפוץ ביותר המתרחשת כאשר התינוק יוצא מהרחם דרך תעלת הנרתיק של האם. תהליך זה מתחיל בדרך כלל בצירים, שהם תהליך התכווצות הרחם ועוזרים לתינוק לנוע במורד תעלת הלידה. במהלך הלידה, האם עלולה לחוות אי נוחות, כאב או לחץ בגב התחתון ובחלק התחתון של הגוף.

לידה קיסרית

לידה קיסרית, המכונה גם ניתוח קיסרי, היא הליך כירורגי שבו התינוק נולד דרך חתך בבטן וברחמה של האם. ניתוחים קיסריים מבוצעים כאשר יש צורך רפואי בהם (למשל תינוק במצוקה), מקרים בהם לאם יש מצב רפואי שהופך את הלידה הנרתיקית לא בטוחה, או שהתינוק ממוקם בצורה שמקשה על הלידה הנרתיקית. כמו כן – נשים יכולות לבקש ללדת באופן הזה ללא סיבה מסוימת. ניתוחים קיסריים מבוצעים בדרך כלל בהרדמה כללית ונמשכים 45 דקות עד שעה. לאחרונה עלה לכותרות הניתוח הקיסרי הצרפתי שהדעות לגביו חלוקות, ואנחנו ממליצים להיוועץ עליו עם רופא.

 

 

לידה טבעית

לידה טבעית היא סוג של תהליך לידה המתרחש ללא כל התערבות רפואית, כגון משככי כאבים או מכשירים כמו מלקחיים או שואבי ואקום. האם מסתמכת על הגוף שלה ועל תהליכים טבעיים כדי ללדת. בלידה טבעית מתאפשר ליולדת לנוע ולמצוא תנוחות נוחות שעוזרות להקל על התהליך. לידה טבעית יכולה גם לכלול טכניקות כמו נשימה, הרפיה ומדיטציה לניהול והתמודדות עם הכאב במהלך הצירים. לידה טבעית לא תמיד אפשרית אומנם, אבל היא יכולה להיות חוויה מספקת ומעצימה עבור נשים רבות.

לידת מים

לידת מים היא לידה המתרחשת באמבטיה גדולה או בבריכה מלאה במים חמימים. האם טובלת את עצמה במים כדי לסייע בהתמודדות עם הכאב והקושי של הצירים והתינוק נולד ממש בתוך המים. מעבר לכך המים החמים מספקים סביבה מרגיעה ליולדת ומאפשרים לה לנוע בחופשיות רבה יותר. בנוסף, הציפה על המים עוזרת להפחית את הלחץ על המפרקים והגב, מה שמאפשר למצוא תנוחות נוחות במהלך הצירים. לידת מים הפכה לאופציה פופולרית בקרב נשים רבות, שכן היא מספקת דרך טבעית יותר ללידה. עם זאת חשוב לציין כי לידת מים אינה מומלצת לכל הנשים ומומלץ לדון באפשרות עם רופא לפני קבלת החלטה.

לסיכום –

אלו הם הסוגים העיקריים של הלידות וחשוב להכיר אותם לקראת הלידה המתקרבת ובאה. מומלץ בהחלט להכין תכנית לידה וחשוב כמובן להיוועץ ברופא שליווה אתכן במהלך ההיריון. מאחלים הריון קל בידיים מלאות וחווית לידה מרגשת ובלתי נשכחת!

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.