טיפול CBT מי צריך אותו – וכמה זה יעלה לכם?

טיפול CBT

בשנים האחרונות המודעות לגבי טיפול CBT עלתה באופן משמעותי, לא מעט בזכות היותו טיפול שנמצא כיעיל בעבור מגוון רחב של מצבים נפשיים – דיכאון, חרדה, פוסט טראומה, הפרעת אישיות כמו גם הפרעות אכילה. למעשה, טיפול CBT הינו טיפול קוגניטיבי-התנהגותי אשר מבוסס על טכניקת טיפול שבמסגרתה המטופלים יכולים לקבל שליטה מחודשת על חייהם, וזאת באמצעות חשיפה מבוקרת המתבצעת בליווי של מטפל מוסמך כמו גם תרגילים נוספים המתבצעים לאורך סדרת הטיפול, בהתאמה אישית למצב הרגשי. על כן, טיפול זה מתאים לכלל האוכלוסייה – החל מבני נוער ועד למבוגרים שזקוקים לקבלת סיוע, ורוצים ליצור שינוי משמעותי באיכות החיים.

כמה זה יעלה?

עצם הפנייה הראשונית לקבלת טיפול CBT מהווה הזדמנות מצוינת ליצירה של איכות חיים משופרת, וזאת בזכות היותו של טיפול CBT בעל שיעור הצלחה גבוה מאוד. חשוב להכיר את המחיר לטיפול CBT אשר עלותו היא כ 450 ₪ בממוצע לטיפול המתבצע במשך כ 50 דק' אל מול מטפל מוסמך. בהעדר אפשרות כלכלית ניתן גם לבחור במטפל שלומד את המקצוע ונמצא בתהליך ההכשרה, כאשר כאן טווח המחירים נע בין 180-300 ₪. שימו לב כי ככל שהמטפל מקצועי יותר, כך ניתן ליצור תוכנית עבודה וטיפול פרטנית המבוססת על הניסיון שלו כמו גם על מתן מענה מדויק בעבור מצבים רגשיים כמו דיכאון, הפרעות אכילה, הפרעת אישיות, חוסר ביטחון עצמי ועוד. למרות הפיתוי לשלם מחיר נמוך יותר (בין אם מדובר בטיפול המתבצע ע"י סטודנט או בקופות החולים) במצבים רגשיים שבהם נגרם נזק ממשי לאיכות החיים בעקבות מצב רגשי  מורכב, נדרש לפנות באופן מידי לטיפול אצל מטפל קוגניטיבי-התנהגותי שידע על בסיס הניסיון שלו לבנות בעבורכם תמהיל טיפול המבוסס על מתן כלים אפקטיביים לטובת שינוי ממשי, בפרק זמן קצר. לרוב, טיפול זה מתבצע במסגרת של סדרת מפגשים – לרוב בין 12 ועד 20 מפגשים, אולם לעיתים יינתן מענה נקודתי בעת מצב של משבר רגשי המתרחש לאחר סיום הטיפול.

האם מדובר בהשקעה כספית משתלמת?

התשובה היא בהחלט כן. כפי שציינו בתחילת המדריך, טיפול CBT נחשב לאחד הטיפולים המתקדמים ביותר בעולם המודרני והוא זוכה לתהודה ציבורית כמו גם טיפולית רחבה מצד מטפלים שמבינים כי במסגרת הטיפול אפשר ליצור איכות חיים משופרת. הטיפול מבוסס על טכניקה של שינוי דפוסי החשיבה ויצירה של התנהגויות חדשות וחיוביות יותר, כל זאת במסגרת של למידה ותרגול המתבצעים במסגרת הטיפול אבל גם לאחר מכן. הצלחת הטיפול מבוססת על חיזוק של התנהגות מועילה לצד חשיפה לאירועים שגורמים לחרדה, טראומה או מצב נפשי רגיש וזאת מתוך מטרה להתמקד בשורש הבעיה ובהתאם לכך לקבלת כלים פרקטיים בהם ניתן להשתמש לטובת התמודדות בפועל עם סיטואציות שונות הגורמות לדיכאון, חרדה, פוסט טראומה ועוד. חלק מהותי מהטיפול נעשה לא רק אל מול המטפל אלא גם בבית, וזאת ע"י מתן שיעורי בית הכוללים תרגילים שונים אותם נדרש לתרגל בשביל יישום בפועל שיוביל בסופו של דבר ליצירת שליטה מחודשת וכן התמודדות עם האתגרים הנלווים. על כן, טיפול CBT הינו בעל יתרונות רבים שהופכים את עלותו לכדאית ומשתלמת במיוחד, בייחוד לאור התגובות המצוינות של מטופלים אשר דיווחו על רמת שביעות רצון גבוהה מאוד כמו גם על שיפור משמעותי ביכולת שלהם להתמודד עם מצבים רגשיים, בין אם מדובר במבוגרים ובוודאי בבני נוער וילדים.

לסיכום, טיפול CBT מתאים לכל חתך האוכלוסייה – החל מילדים ובני נוער ועד למבוגרים. העלות הממוצעת של טיפול הוא כ 450 ₪ לטיפול בודד, כאשר לרוב מדובר בסדרה של טיפולים המתקיימים בהתאם לצרכים האישיים של כל מטופל, בהתאמה אישית.