בשביל הילדים: האם אפשר להתגרש בטוב?

ההחלטה להתגרש היא בדרך כלל די קשה ומורכבת בפני עצמה, וכשיש ילדים בתמונה ההליך הופך להיות מסובך אפילו יותר. הליך הגירושין מכיל בתוכו גם שינוי בעולמם של הילדים, ולכן חשוב להבין איך לעשות את זה נכון ובצורה הטובה ביותר, שלא תפגע בכם ובילדיכם. לפני שאתם פונים לעורכי דין ולדיונים בבית המשפט על הפרדת החיים המשותפים שלכם, חשוב שתכירו הליך שיכול לסייע לכם לסיים את נישואיכם בטוב: הליך גישור. במדריך זה ריכזנו לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על הליך הגישור, שעשוי להיות ההבדל בין תהליכי גירושין יפים יותר ליפים פחות. בואו נתחיל.

מהו הליך גישור לפני גירושין?

הגישור מהווה חלופה להליך הגירושין המסורתי. במקום לקבל החלטות של שופט בבית המשפט, צד שלישי ניטרלי – המכונה מגשר – מסייע לזוגות להגיע להסכמה הדדית על היבטים שונים של הגירושין. זה כולל בין היתר משמורת על הילדים, חלוקת רכוש ומזונות. במהלך הליך הגישור לפני הגירושין, המגשרים אינם לוקחים צד או מחליטים על התוצאה הסופית. הם מנחים את השיחה, מבטיחים שהיא תישאר פרודוקטיבית וממוקדת בהשגת הפתרון האפשרי הטוב ביותר לכל המעורבים, ובמיוחד לילדים. המטרה היא להקל על התקשורת וההבנה, שתוביל לפתרון ששני הצדדים יכולים לקבל.

 

 

למה לבחור בהליך גישור?

  • תקשורת בריאה: בניגוד לגירושין בהתדיינות משפטית, הגישור מקדם שיתוף פעולה ושני הצדדים עובדים יחד בהנחיית המגשר למציאת פתרונות. שיתוף פעולה זה יכול להפחית עוינות פוטנציאלית וללמד אתכם לתקשר בצורה נכונה ורגועה, כך שתוכלו לשמור על אינטראקציות חיוביות ביניכם גם לאחר הגירושין, כחלק מההורות המשותפת.
  • קולות שווים: הגישור מאפשר לשניכם להביע חששות, רצונות ופחדים באופן שווה. הבנה הדדית זו יכולה להקל על הגעה להסכמות המשקפות את הצרכים והרצונות של שני הצדדים בדרך שבטווח הארוך תהיה הטובה ביותר לילדים.
  • הפחתת מתח רגשי: הגעה לבית משפט יכולה להיות מלחיצה בשבילכם, ובאופן עקיף להשפיע גם על ילדיכם. המסגרת הנעימה של הגישור יכולה להפחית את העומס הרגשי הזה ולמנוע מתח מיותר.
  • חיסכון בזמן ובכסף: גישור הוא לרוב מהיר יותר וזול יותר מהליך הגירושין המסורתי. הפתרון המהיר מאפשר לכם להימנע ממריבות מיותרות שעלולות להתפתח כתוצאה מההליך המתמשך, ולחסוך הוצאות מיותרות. זהו חיסכון שיעזור לכם בטווח הרחוק, בהנחה שאתם שואפים לעתיד כלכלי מבטיח וחיסכון במשאבים שתוכלו להשקיע בילדיכם מאוחר יותר.

איך בוחרים מגשר טוב?

כדי שהגישור יהיה יעיל, חובה לבחור את המגשרים הנכונים. הינה כמה טיפים שיעזרו לכם למצוא את ההתאמה הטובה ביותר:

  • ניסיון והכשרה: חפשו מגשרים בעלי הכשרה ספציפית בגישור גירושין. הניסיון שלהם יכול להשפיע מאוד על האפקטיביות והמהירות של ההליך.
  • ניטרליות: ודאו שהמגשרים שלכם אינם מעדיפים צד אחד על פני השני. תפקידם העיקרי הוא להקל על התקשורת לגבי נושאים מהותיים כמו משמורת על הילדים ודמי מזונות, ולכן הניטרליות היא קריטית.
  • המלצות וביקורות: חפשו המלצות מחברים, בני משפחה או אנשי מקצוע שעברו את התהליך. בדקו ביקורות כדי להבין מהי שביעות הרצון של לקוחות קודמים של המגשרים.
  • נוחות ואמון: סמכו על האינסטינקטים שלכם בבחירת המגשרים. אתם הולכים לשתף מידע אישי ורגשות בהליך, ולכן חשוב שתרגישו בנוח ובטוחים ביכולות המגשרים שלכם.

לסיכום

גירושין יכולים להשפיע הרבה על ילדים אם לא עוברים אותם בטוב, וחשוב להקפיד לערב אותם כמה שפחות בתוך התהליך הזה. השיטה שבה תבחרו לעבור את הגירושין יכולה להיות גורם מכריע בדרך שבה תתגרשו בסופו של דבר, כי היא זו שתעשה את כל ההבדל באופן שבו ילדיכם מסתגלים למצב החדש. הבחירה בגישור יכולה להפוך תהליך קשה ומורכב פוטנציאלית לדרך ללמוד תקשורת שיתופית ומכבדת, ויכולת זו תוכל לסייע לכם גם בהמשך הדרך שלכם יחד כהורים משותפים לילדיכם. שקלו פנייה לגישור והפכו את הליך הגירושין שלכם למכבד, הדדי ומהיר הרבה יותר.