עמותת לתת תקווה מסייעת לבני משפחותיהם של ילדים החולים במחלות קשות

בעולמם של ילדים חולים ובני משפחותיהם המלאים אתגרים ואי ודאות, אמפתיה וסולידריות הם המצרך הנחוץ ביותר. עמותת "לתת תקווה" עומדת כמגדלור של חמלה ותמיכה בלתי מעורערת עבורם והיא פועלת במסירות כדי לחולל שינוי עמוק בחיי הילדים המתמודדים עם מחלות קשות ובני משפחותיהם. העמותה הזו, הפועלת משנת 2022 היא עדות לכוח המדהים שיש בקהילה ולהשפעה המהדהדת שיש למסירות ונדיבות על חיי אנשים. במאמר זה, נקרא ונתעמק בהיקף הפעילות של עמותת לתת תקווה ונבין מדוע וכמה עמותה כזו חיונית גם לילדים, גם לבני המשפחה שלהם וגם לרוח האנושית הקולקטיבית.

הלב של לתת תקווה

בלב היוזמה של לתת תקווה טמון רעיון פשוט אך רב עוצמה: לספק תמיכה נפשית וכלכלית לילדים המתמודדים עם מחלות קשות ולבני המשפחה שלהם. תמיכה זו מקיפה הרבה מעבר לטיפול רפואי – היא כוללת גישה הוליסטית המבינה את היבטי החיים הרבים הנפגעים כתוצאה מהתמודדות.

חבל הצלה למשפחות במשבר

במצב שבו אחד מילדי המשפחה מאובחן במחלה קשה, משפחות רבות מוצאות את עצמן יוצאות למים סוערים מבחינה רגשית וכלכלית, ההלם של האבחון, הפחד מהמשמעויות, שיבוש כל סדרי החיים והלחץ על המשאבים המשפחתיים הם מטלטלים ומערערים. זה המקום שעמותת לתת תקווה נכנסת ומשמשת כחבל הצלה לאותן משפחות, הנעזרות בה כדי להרים את הראש מעל המים ולשמור על איכות החיים עד כמה שניתן.

תמיכה נפשית: טיפוח חוסן נפשי

אחת התרומות המשמעותיות ביותר של עמותת לתת תקווה היא בתמיכה הרגשית שהיא מציעה. מחלות קשות עשויות להיות מטלטלות מבחינה רגשית הן לילדים והן למשפחותיהם. העמותה מספקת ייעוץ, טיפול וקבוצות תמיכה לקהילת המשפחות כדי לסייע להם להתמודד עם המחיר הנפשי של המחלה. באמצעות תוכניות אלה הם מסייעים לילדים למצוא ולשמור על החוסן שלהם ולהורים למצוא נחמה ותמיכה בעזרת שיתוף המשא הכבד עם הורים אחרים שעוברים את אותה הדרך.

תמיכה כספית: הקלת הנטל

הוצאות רפואיות הקשורות לטיפול במחלות קשות יכולות להיות גבוהות ואף למוטט את המשפחה כלכלית. הנטל הוא כפול –  מצד אחד חשבונות גבוהים של טיפולים רפואיים ומהצד השני אובדן הכנסה של לפחות אחד מבני הזוג. לתת תקווה מתערבת ומעניקה סיוע כספי, מכסה הוצאות רפואיות ואפילו הוצאות מחיה שוטפות על מנת לאפשר להורים להוריד מעליהם סוג אחד של מתח ודאגה ולהתמסר לטיפול בילדים.

כוחה של קהילה

עוד הבנה חשובה ומהותית שמחזיקה בה עמותת לתת תקווה, היא ההבנה של הכוח העצום שיש בקהילה עוטפת ומחבקת, בעיקר בזמני משבר. קהילה כזו היא הכתובת לשתף ולשחרר רגשות, להישען על מי שצריך בעת הצורך, ולהרגיש שהם לא לבד בסערה. תחושה של קהילה היא התרופה לבדידות המאפיינת פעמים רבות התמודדות עם מחלה ויש לה כוח עצום לשמירה על חוסן נפשי והתקדמות רפואית.

הכוח של לתת תקווה

את ההצלחה של לתת תקווה ניתן לייחס למספר גורמים מרכזיים:

  • מנהיגות נלהבת: המייסדים והמנהלים של עמותת לתת תקווה מונעים על ידי תשוקה עמוקה לחולל שינוי. המחויבות שלהם למטרה מעצבת את הרוח הנלהבת והמסורה בעמותה כולה.
  • מתנדבים מסורים: עמוד השדרה של לתת תקווה הוא מערך המתנדבים המסורים שלה. אנשים אלה מקדישים את ימיהם לנתינה מכל הלב, משקיעים את זמנם ומומחיותם כדי לתמוך במשפחות נזקקות ויוצרים בחברה הדהוד של חמלה.
  • שקיפות: העמותה דואגת שהכספים ינוהלו בשקיפות וביעילות. התורמים יכולים להיות בטוחים שתרומותיהם משפיעות ישירות על חיי הילדים והמשפחות.
  • תמיכה מותאמת: בעמותת לתת תקווה מבינים שהצרכים של כל משפחה הם ייחודיים. התוכניות שלהם נועדו להיות גמישות, תוך מתן מענה לאתגרים הספציפיים שכל משפחה מתמודדת איתם.
  • שינוי מדיניות: בעמותת לתת תקווה פועלים מעבר לתמיכה ברמה המיידית. הם גם מחויבים לקידום שינויי מדיניות ונהלים רפואיים לטובת משפחות המתמודדות עם מחלות קשות, ופועלים לשיפור המערכת הרפואית במדינה.

אפקט האדווה של מתן תקווה

ההשפעה של "לתת תקווה" מהדהדת מחוץ למעגל המשפחות אל הזירה החברתית. כאשר מתקיים מעגל של נתינה במקום אחד  הקהילה כולה מרוויחה:

  • השראה: האומץ והחוסן שמפגינים ילדים אלה מעוררים השראה באחרים להתמודד עם האתגרים שלהם בעוצמה ובאופטימיות.
  • הגברת מודעות: לתת תקווה מפזרת השראה ומעודדת את הציבור לטפח אמפתיה הבנה והכלה עבור ילדים עם צרכים מיוחדים ובני משפחתם.
  • העצמה: משפחות המקבלות תמיכה מלתת תקווה, הן השגרירות הטובות ביותר של התקווה עבור משפחות טריות שנכנסו למעגל ההתמודדות הזה, הן משתפות את חוויותיהן ומעניקות כוח ואומץ לאחרות.
  • מחקר וחדשנות: העמותה מרבה לשתף פעולה עם מוסדות מחקר ולתרום למימון וקידום תחום רפואת הילדים.

לסיכום

המשימה המתמשכת של לתת תקווה היא בעיקר לשמש כתזכורת לכך שבמציאות קשה כמו התמודדות עם ילד חולה במשפחה, הכוח שיש בחמלה ונדיבות הוא יותר ממה שניתן לדמיין. עמותת לתת תקווה פועלת במסירות לשנות את היבטי החיים של המתמודדים במחלה ולצד זה מהווה דוגמה והשראה לכוחה של ערבות הדדית. ככל שלתת תקווה מאירים לילדים ולמשפחות את הדרך, הם מחזקים חוסן בחברה כולה ומגבירים את האמונה שביחד, כולנו יכולים להתגבר על כל מכשול ולהפוך את העולם למקום חומל ואמפתי יותר עבור כולם.