מתקינים בית חכם: המערכות שאתם חייבים להכיר

מערכות בית החכם הן כל ה'באז' היום בכל הנוגע לבניה או שיפוץ דירות ובתי מגורים. מדובר במערכות שונות אשר עושות שימוש בשליטה מרכזית אוטומטית על אלמנטים שונים בבית. עד כניסת הבית החכם, הדרך היחידה להפעלה של אותם אלמנטים הייתה ידנית על ידי מתגים, ידיות, רצועות או מפתחות. מעתה, ההפעלה יכולה להיות ממקום מרכזי אחד, אפילו מאפליקציה בטלפון. מערכות של בית חכם יכולות לשפר את איכות החיים שלנו אבל גם לעשות הרבה יותר – יש להן פוטנציאל לחסוך הרבה כסף ואנרגיה בתפעול הבית, להפוך את החיים שלנו לבריאים ובטוחים יותר וגם להעלות את ערך הנכס שלנו אם נציע אותו ביום מן הימים למכירה או השכרה.

מערכות בית חכם עיקריות

בוא נתחיל ישר בסקירה של המערכות השונות מכיוון שהן רבות ומגוונות.

תריסים חשמליים

זוהי מערכת אשר יכולה לפתוח את התריסים או לסגור אותם באופן אוטומטי ללא מגע יד אדם. ניתן לסגור או לפתוח את כל תריסי הבית, בבת אחת, בלחיצת כפתור פשוטה. זה מאפשר נוחות שימוש רבה מאד וחוסך התרוצצויות בכל הבית לפני שיוצאים ממנו, בשעות הבוקר או בערב. מהבחינה הזו, המערכת הזו יכולה לעזור מאד למי שמתקשה בתנועה מכל סיבה שהיא. לתריסים חשמליים יש עוד יתרונות רבים חוץ מנוחות הפעלה. הם יכולים להיות מתוכנתים להפעלה לפי זמנים ביום או עונות השנה. כך תוכלו לקבל פתיחה או סגירה שלהם שתועיל לניצול אנרגטי טוב יותר: בקיץ התריסים יגנו מהשמש הקופחת מלחמם את הבית ובחורף הם יאפשרו לקרניים שלה להיכנס ולחמם את הבית. אם תרצו לשלב התקנת תריס חשמלי בתכנון הבית, תוכלו לעשות זאת בקלות אצל רוב הקבלנים כיום.

מתקינים בית חכם: המערכות שאתם חייבים להכיר

תאורה חכמה

זוהי מערכת ששולטת על כל גופי התאורה ויוצרת מהם שילובים שונים בהתאם לצרכים במהלך היום והשנה. בלילה למשל, המערכת תדאג לתאורה רכה שאינה מסנוורת. תאורה כזאת היא מרגיעה ומכינה אותנו טוב יותר לשינה. במהלך היום, המערכת תשתלב עם האור הטבעי אשר נכנס מהתריס החשמלי ותעשה זאת רק במקומות בהם זה נדרש. מערכת תאורה חכמה תחסוך לנו כסף רב אשר מתבזבז כיום על תאורת חללים וחדרים בהם לא שוהים דיירים. שתי המערכות ביחד יוכלו לפעול גם כאשר אנחנו לא בבית וליצור תחושה של פעילות בבית הריק, דבר שיגביר את ההרתעה לפורצים.

מנעול חכם

מערכת נוספת עליה נמליץ היא מנעול חכם. זהו מנעול המאפשר פתיחה או נעילה באמצעות קוד, טביעת אצבע או אפליקציה מרוחקת. מנעול כזה יאפשר לכם לדעת בדיוק מי נכנס ומתי מכיוון שלכל אדם ניתן להתאים קוד כניסה שונה. באמצעות מנעול חכם אפשר למשל לאפשר כניסה לעובדים או מנקים רק בשעות מסוימות המוגדרות להם לעבודה. מנעול כזה יאפשר הפעלה מרחוק של נכס מושכר לתקופות קצרות ויחסוך הרבה זמן התרוצצויות עם מפתחות. מנעול חכם ימנע איבוד של מפתחות ואיתו סכנה של שכפול על ידי גורם עוין ופריצה לבית.

אלו המערכות הכי בסיסיות של בית חכם, אליהם תוכלו לצרף עוד מערכות נוספות. אחת המערכות שישפרו את איכות החיים שלכם תהיה מערכת מוזיקה חכמה אשר יכולה לעקוב אחר התנועה שלכם בבית ויחד איתה 'לעקוב' עם המוזיקה שלכם אחריכם. המערכת תתאים את הווליום שלה לרמת הרעש בחדר ותיתן לבית שלכם אווירה יוקרתית כמו במלון בוטיק מפואר.