איך מלמדים ילדים לשמור על בריאות הפה?

מרפאות שיניים

שמירה על בריאות הפה היא הכרחית עוד מגילאים צעירים. מאחר והלימוד עשוי להיות מאתגר למדי, בחרנו להציג לכם את כל הטיפים הטובים ביותר מצד הורים אשר עבר את התהליך – ושרדו כדי לספר. מוכנים? בואו נתחיל!

לימוד ילדים אודות הרגלי צחצוח נכונים: כך תעשו זאת בצורה נכונה ואפילו כיפית

ע"פ ההמלצה של איגוד רופאי השיניים בישראל, הרגלי צחצוח נכונים צריכים להתבצע כבר בשלב בקיעת השיניים בגיל שישה חודשיים, והחל מגיל שנתיים לתת לילד את האפשרות לצחצח בעצמו. למעשה, ככל שאתם כהורים תעודדו את הילדים לצחצח את השיניים ולשמור על בריאות הפה, כך ניתן יהיה למנוע מהם בעתיד טיפולי שיניים מורכבים ואף הזנחה אשר תפגע באיכות חייהם. בשל העובדה כי ילדים צעירים אינם מודעים לחשיבות העצומה של צחצוח נכון, תהליך הלימוד צריך להתבצע בהדרגה ותוך שימת דגש על הנאה וכיף. דרך מרפאות שיניים המתמחות בטיפולי שיניים לילדים, ניתן ללמד את הילד כמה חשוב להגיע לביקורים, ואף להפוך את הביקור לחוויה בפני עצמה – כחלק אינטגראלי מתהליך הלימוד של צחצוח.

דוגמה אישית – כחלק מתהליך הלימוד

ילדים רואים בהורים כמודל לדוגמה, ולכן פעולת הצחצוח בשלבים הראשונים מומלצת לביצוע במתכונת משפחתית. בשלב הראשון, הדגימו לילדים כיצד אתם מצחצחים שיניים. את הצחצוח עצמו ניתן להעביר באמצעות שיר או סיפור, כך שהם יאהבו את התהליך ואף יתלהבו ממנו, כחלק ממשחק אותו מבצעים ביחד איתכם. ככל שאתם כהורים תהוו לילד דוגמא לסדר נכון של צחצוח, כך המוטיבציה שלו לצחצח ולנקות את חלל הפה בעצמו תהיה גבוהה יותר, ובהתאם לכך גם העימותים שלכם מולו יפחתו באופן משמעותי.

לימוד באמצעות משחק ואמצעים חזותיים

כאמור, דרך משחק ניתן ללמד את הילדים אודות החשיבות של בריאות הפה. רכשו לילד מברשת שיניים צבעונית שתמשוך לו את העין, ואם אפשר והילד בוגר מספיק ניתן לבצע את הרכישה יחדיו, בכדי להקנות לילד תחושה של אחריות אישית. כדי לשמור על הצחצוח אפקטיבי, הקפידו להחליף את המברשת אחת לחודשיים וכן להשתמש במשחת שיניים ייעודית לילדים. ברחבי הרשת ניתן לבצע רכישה של משחקים כמו גם ספרים אודות צחצוח נכון של חלל הפה, בכדי להסביר ולהציג לילד בצורה נכונה את ההרגלים הנכונים בדרך לצחצוח אפקטיבי.

שילוב של צחצוח השיניים בטקס הבוקר והלילה

כדי לשמור על רוטינה קבועה של צחצוח, ובעיקר עבור ילדים שלא רוצים לצחצח שיניים או נמנעים מכך באופן יזום – חשוב לשלב את פעולת הצחצוח בשגרת הבוקר והערב. קבעו לעצמכם זמן איכות ביחד בשעות קבועות, כך שהילד יתרגל לכך שבשעה מסוימת הוא מצחצח את השיניים – איך שמתעוררים בבוקר או בדיוק לאחר סיום ארוחת ערב והכניסה למיטה. באמצעות פעולות קבועות, מתן דוגמה וביקור קבוע אצל רופא השיניים תוכלו להפוך את הטקס לכיפי, וקבוע.