המדריך המלא לנתחי בשר: איך בוחרים – ואיך תדעו שהנתח איכותי?

נתחי בשר

העם הישראלי ידוע בחיבה הקולינרית שלו לשלל סוגי מאכלים ומטבחים, אך אפשר לומר בלי צל של ספק שבשר איכותי הוא אולי דבר האהוב ביותר על רובינו. מתוך כך רבים מאיתנו שואפים להכין בבית אך ורק בשר איכותי, מה שמחייב כמובן היכרות עם סוגי הבשר השונים וכן מצריך היכרות עם קצביות ומשווקים איכותיים בלבד. אם גם אתם אוהבים מאד בשר, אך מרגישים לעיתים שאתם מתקשים לבחור בשר איכותי ומובחר וכן מתקשים להבין בדיוק איך לדעת כי נתח שקניתם הוא אכן נתח כזה, אנו רוצים לעשות מעט סדר בדברים ולהסביר על סוגים שונים בשר ולתת כמה טיפים שיעזרו להבין אם מדובר בבשר איכותי או לא.

איך לדעת שהבשר הוא איכותי?

ראשית כל ולפני שנדבר על סוגי נתחים שונים, בואו ננסה ללמוד כיצד ניתן להבין אם נתח שרכשנו הוא איכותי. ראשית, יש להסתכל על הצבע של הבשר. אם הצבע הוא האחיד ככל הנראה שמדובר בנתח טרי, שכן בשר שעומד זמן רב משנה את צבעו. זה לא אומר שבשר בעל גוונים שונים הוא בהכרח פחות טוב ולפעמים יש להוריד להסיר את החלקים ששינו את צבעם על מנת להנות מתוצאה איכותית. כמו כן, חשוב לבדוק אם לאחר ההפשרה נותרת כמות גדולה של נוזלים בבשר. במידה ונראה כי יש מעל 30 אחוז מים באריזה, זה עשוי להעיד על כך שהיצרן הוסיף מי ברז, מה שלמעשה מרמז על בשר פחות איכותי. בשר בצבע אדום עז, מעיד כי מדובר על נתח מפרה צעירה, מה שאומר שמדובר בבשר רך יותר, אך עם טעם מופחת. לעומת זאת, בשר בצבעים של בורדו כהה, מקורו בדרך כלל בפרה בוגרת, מה שאומר שהנתח יהיה פחות עסיסי אך עם טעמים עזים יותר. על מנת שתהיו בטוחים תמיד שרכשתם בשר טוב, אנו ממליצים לרכוש אך ורק מהמשווקים המובילים בתחום. לחצו כאן לביקור באתר של רשת "מעדני גורמה", קצביה מקצועית ואיכותית בתחום, ממנה תוכלו לרכוש תמיד בשר איכותי ולהיות בראש שקט שאתם נהנים מהטוב ביותר.

הנתחים שצריך להכיר

מכאן, נעבור לדבר על כמה מהנתחים הנפוצים של בשר ששווה להכיר:

  • אנטריקוט: ידוע גם בשם נתח מס' 1, ממוקם בין הסינטה לצוואר ונחשב לעתיר בסיבי שומן. משקל ממוצע 400-500 גרם, רצוי לצלות על הגריל או בתנור.
  • סינטה: נתח הלקוח מהחלק האחורי של הגב של הפרה. נחשב לנתח דל שומן אותו רצוי להכין על הגריל עם זמן עשייה קצר.
  • פילה: נתח איכותי המגיע מבין הצלעות האחוריות של הפרה. נחשב לנתח איכותי ורך מאד, אך גם דל שומן. מומלץ לצלות על הגריל ולהכין בצורה סטייק.
  • שייטל: נתח מספר 13, עסיסי ורך במיוחד וגם הוא דל שומן. בשל התכונות הייחודיות שלו ניתן להכין אותו בצלי, על הגריל בתור סטייק ואפילו בתור שניצל עגל.
  • צלי כתף: מושלם לתבשילי קדרה ובישול בתנור. נתח עם כמות שומן נמוכה אך כזה שרווי בחלבון בריא.

קפוא או טרי?

ככלל, עדיף תמיד להשתמש בבשר טרי שבמרבית המקרים יהיה טעים וטרי יותר מבשר קפוא. אם אתם רואים שומן בצבע צהבהב, ההמלצה היא להתרחק מהנתח ולחפש נתח טרי יותר. יחד עם זאת, עם הפשרה נכונה וכאשר הבשר הקפוא הוא בשר טוב ואיכותי, לא מן הנמנע שתצליחו למצוא בשר טוב גם מהסוג הזה.

בשורה התחתונה אנו ממליצים למצוא ספק איכותי וקבוע וכך תוכלו לדעת תמיד שאתם נהנים מבשר איכותי ומובחר.