ספרי קודש שחייבים להיות בכל בית יהודי

 

יש גבול לכמה ספרים אדם יכול לקרוא, אך עדיין בכול הנוגע לספרי קודש, ההמלצה היא להחזיק בבית כמה שיותר ספרים, וזאת כי ספר קודש הוא הרבה ומעבר לתוכן שהוא מציע, אלא הוא משרה אווירת קדושה והוא מכווין בשקט ובעוצמה את התנהלות האדם – מזכיר בדרכי ענווה שקיים עוד ידע שמצריך קילוף ובחינה, ובו זמנית מהווה אתגר לגשת ולהשלים פערים. עם זאת, עדיין יש לבחור אלו ספרי קודש להכניס הביתה (כמובן מתוך כוונה לפתוח ולעיין בהם), ועל כן אם גם אתם בימים אלו תוהים אלו ספרים לרכוש, הכנו לכם רשימה ראשונית:

 

דגש כללי

רגע לפני שנעבור להמלצות ממוקדות, נעצור להבהיר שלא כל ספר יתאים לכל אחד, ואף רצוי להתאים בין תוכן לבין רמת הבנה. כמו כן, מראש נציין שקיימים מגוון נדבכים של ספרי קודש, כך שחלוקה כללית כוללת תורה שבכתב, תורה שבע"פ, הלכה, מוסר וחסידות.

 

בין נדבך למהות

  • תורה שבכתב – ספרים אלו מיוחסים לחמישה חומשי תורה, כך שגם אם הם אינם שימושיים ברמת היום יום, הם עדיין מאוד חשובים – מהווים בסיס. פה נציין שמוטב לבחור בסוג שנחשב קריא ושמגיע עם פירושים.
  • תורה שבעל פה – פה נמצא את שישה סדרי משנה וכמובן את הגמרא הקדושה. מדובר בתוכן שמסר משה רבנו ושעבר בעל פה לאורך הדורות, והוא נכתב בידי רבי יהודה הנשיא.
  • חסידות ומוסר – ספרים שמכתיבים כיצד נכון להתנהל במגוון סיטואציות שנוגעות להנהגה ולמגוון סיטואציות רגילות.
  • הלכה – ספרות שמעניקה ליהודים שומרי מצוות תשובות מקיפות בכול הנוגע לשאלות מהיום יום – שאלות שנוגעות להתנהגות והתנהלות.

 

כרך לצד כרך

עתה לאחר שהבנו אלו ספרי קודש קיימים, נעבור לבחון כמה מומלצים, אך מראש נציין שיש עוד רבים וטובים, כך שבכול כמה חודשים (ובעיקר בימי חג) מוטב לעצור ולהתעדכן במדפי הספרים: לבחון אלו ספרי קודש חדשים יצאו ואלו קיימים ומומלצים טרם הכרתם מקרוב. להלן רשימה מומלצת:

 

 

המלצה:

  • "פנטזיהדות" – ספר זה מחבר באופן נפלא בין יהדות לעולם הדמיון והוא מיועד לכל מי שחש בחוטי קסם שאופפים את עולם היהדות. כל אדם מאמין עשוי להעלות שאלות קיומיות, ובעיקר אנשים שנכנסים אט אט לתהליך. לעורר שאלות הינה משימה חשובה (כיוון שהיא מובילה לתשובות) ועל כן ספר זה כה מיוחד – הוא מציף שאלות שנעות בין חלום למציאות והוא עוסק בגבולות, בחוקי הטבע ובמגוון תופעות ידועות כגון המבול.

 

  • "מבט אל ספר יצירה" – ספר זה מציג בקצרה את חוכמת הקבלה וחשיבותו שוות ערך לזו של ספר הזוהר. הקורא זוכה להיכרות ראשונית ובהירה עם מעמקי יסודות הקבלה, משמע אדם שמבקש היכרות ידידותית עם הקבלה ימצא בספר זה ברכה.

 

  • "טועמיה" – ספר שמתמקד בארחות שבת, מתוך מטרה לרומם את חשיבותה ומתוך שאיפה להעביר גחלי קודש מיום השבת למגוון היבטים מהיום יום. הספר מציף הסתכלות ממוקדת על האדם ועל המעגל השבועי, כך ששני אלו ביחד מתחברים ומכוונים חזרה ליום השבת.

 

  • "עין ערך יהדות" – ספר מקסים שדן במהות של סממנים יהודים מובהקים, דוגמת שופר, ציצית ובית מקדש, מתוך מטרה להבין את הרעיון המהותי שעומד מאחורי אותם מונחים מוכרים.

 

  • מעלות המקווה – הספר דן במהות המקווה וההיטהרות. הוא מציג את המקווה כמקום שנועד לחבר לקרקע ולמקור הקיום, לצד אזכורים של משניות אשר דנות בסוגי מקוואות, וזאת לצד בחינת התהליך שעובר האדם הטובל, כאשר השינוי הפנימי מהווה חלק מהותי מסך התרחיש.

 

במה בוחרים?

מוכנים לקראת הרכישה הבאה? אם רק תחפשו ותבררו, תגלו עולם שלם של תוכן מרתק וחשוב, כזה שיפיץ אור בבית ובו זמנית בנפש. רכישה נעימה!

 

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.