למה בעצם צריך אדריכל? כל מה שרציתם לדעת

אם גם אתם בשעה טובה, נמצאים לקראת המשימה המרגשת של בניית בית, ואם כבר התחלתם להעמיק ולהתעניין בדיוק במה זה כרוך, סביר להניח שכבר גיליתם כי מדובר על משימה מורכבת המצריכה פנייה לעשרות גורמים שונים. מעבר להיבטים הטכניים כמובן וענייני רישוי, יש לפנות לעשרות בעלי מקצוע כגון קבלן מפתח, קבלני משנה שונים כמו חשמלאים, רצפים, קבלני בטון ועוד, ועוד בעלי תפקידים רבים שונים. יחד עם זאת, לפני שבכלל אפשר להתחיל ולדבר עם אותם בעלי התפקידים, חשוב לדאוג לכך ששלב התכנון יעשה בצורה מקצועית ויסודית, וזה כמובן משהו שעושה אך ורק אדריכל מקצועי ומנוסה. אז מיהו בכלל אותו אדריכל, למה הוא כל כך חשוב ומה הם התפקידים שלו? הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא.

מיהו האדריכל?

מקורה של המילה ארכיטקט, שהיא למעשה המילה הנרדפת למילה אדריכל היא מהשפה האכדית והמשמעות שלה היא רב בנאי. מכך ניתן ללמוד שבעבר האדריכל היה למעשה הבנאי הראשי של פרויקטים ואחראי לתכנון ולבנייה של הבניין גם יחד. עם השנים, האחריות של האדריכלים התמקדה בעיקר בשלב התכנון. את שלב יצירת הקונסטרוקציה עושים כיום המהנדסים. ישנם אדריכלים המתמחים בתכנון בתים, אחרים העוסקים בעיקר בתכנון עירוני, אדריכלי פנים, אדריכלי נוף ועוד, וכמובן שיש כאלו העוסקים בכמה תחומים במקביל, אפשר למצוא אדריכלים מומלצים באתר שיפוצים פלוס. לימודי אדריכלות עורכים כחמש שנים וכמובן שמדובר כאם על תואר אקדמי. ניתן ללמוד אדריכלות באחד המוסדות הגדולים כגון אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ובצלאל.

תפקידיו של האדריכל

בפרויקטים של בנייה, התפקיד של האדריכל או הוא תכנון המבנה, מלבד החלק שנמצא באחריותו של המהנדס. הוא עוסק בעיצוב פנים הבית ועיצוב החוץ של הבניין ומשמש כנציג מול וועדת תכנון ובנייה והמפקח על הבנייה.

בתהליך התכנון האדריכלי יחליט האדריכל על המבט החיצוני של המבנה בהיבטים שונים כמו הסגנון שלו, המיקום, הצורה והגודל של הדלתות והחלונות, נראות המרפסות והגינות, אלמנטים עיצוביים נוספים, סוגי קירות, צבע ועוד. כמובן שהדבר הזה לא נעשה בצורה אקראית אלא מתוך חשיבה ולקיחה בחשבון של שיקולים רבים, כגון העדפת הלקוחות, הפרטים של היתר הבנייה, התחשבות בנוף, אוורורו איכותי, נוחות גישה ועוד.

באשר לחלק הפנימי של הבניין, כאשר מדובר על בנייה חדשה או שיפוץ נכס קיים, האדריכל הוא זה שאחראי על החלוקה, המיקום והגודל של החדרים, תכנון המסדרון והמדרגות, עיצוב החלל, בחירה של נקודות מים וחשמל, בחירת חומרי חיפוי וכלים סניטריים ולעיתים גם ריהוט ומטבח, אם לא מעסיקים גם מעצב פנים בנוסף. גם כאן מדובר על מלאכה מורכבת ומקצועית ביותר שצריכה לשלב בין אסתטיקה ויופי, נוחות שימוש בחלקים השונים בבית והתאמה מדויקת לצרכיו של הלקוח.

למה בעצם צריך אדריכל? כל מה שרציתם לדעת

כיצד נראית התוכנית האדריכלית?

כדי להסביר למזמיני העבודה על התכנון בצורה מדויקת, התוכנית האדריכלית מומחשת בתכנת מחשב מקצועית עם כל העיצובים והשרטוטים. ברגע שהתוכנית שלמה ומפורטת קבלן הביצוע למעשה נותן את ההוראה והבנייה מתחילה. כמובן שעבודתו של האדריכל לא נגמרת כאן. עליו לוודא במהלך הבנייה כי הכול נעשה בהתאם לתוכניות שלו וכן כי השימוש הוא בחומרי הבנייה שהוא אישר בלבד ולא בחומרים טובים פחות.

בשורה התחתונה, אדריכל מקצועי הוא בלי ספק בעל מקצוע חיוני לבנייה של כל פרויקט. המשמעות של הדבר היא שיש לבחור אדריכלים מוסמכים ומנוסים בלבד ולזכור שהתרומה שלהם להקמה של פרויקט היא חשובה ביותר.