כל מה שרציתם לדעת על סירוס כלבים

האם ידעתם כי כלב מסורס הינו רגוע יותר וכזה שחייו הופכים לבריאים ואף ארוכים יותר? אם אתם מתלבטים בנוגע לסירוס כלבכם: חשוב שתכירו יותר את התהליך, תבינו מדוע הוא חשוב וכיצד יש להתנהג עם הכלב לאחר הסירוס.  

בכל הנוגע לחוקי התברואה בישראל, חשוב לדעת כי בישראל ישנו חוק שדורש מבעלי כלבים לסרס את כלביהם ולעקר את כלבותיהם, וזאת בשל מצוקתם של כלבים וחתולים ההולכים ומתרבים ברחוב, כמו גם ננטשים ומבלים את חייהם במכלאות או גרוע מכך: מורדמים על ידי הרשויות.  

סירוס כלבים

סירוס נועד בראשית לדלל את אוכלוסיית הכלבים בארץ ולדרוש מבעליהם השקעה מינימאלית ודאגה לבריאות בעל החיים, לכן סירוס הינו חובה, תוך שהוא מתבצע על ידי וטרינריים מומחים, או על ידי הרשויות המקומיות המציעות מחירים אטרקטיביים לביצוע הפעולה על ידי וטרינר רשותי.  

בנוסף חשוב לדעת כי פעולת הסירוס מורידה את הסיכויים של בעל החיים ללקות במחלות קשות, כמו גם בדלקות ושאר תחלואים הנוצרים באיברי מין שאינם בשימוש של בעל החיים, לכן רבים בוחרים לסרס או לעקר את חיות המחמד שלהם.  

אבל מה צריך לדעת על סירוס כלבים וכיצד יש להתכונן אליו?  

תהליך הסירוס נחשב לאחת הפרוצדורות השגרתיות והקלות אותן מבצעים וטרינריים, בעוד שמדובר בפרוצדורה בהרדמה. הכלב או הכלבה שיגיעו לתהליכי סירוס ועיקור ייבדקו בתחילה על ידי הווטרינר תוך תשאול הבעלים אודות בעיות רפואיות, ניתוחים בעבר ורגישויות של בעל החיים.  

כעת לאחר פתיחת תיק אצל הווטרינר וביצוע בדיקות כלליות, יטושטש הכלב לקראת הסירוס, תוך שלאחר עשר דקות הוא כבר ירגיש מעט מנומנם ויהיה קל יותר להעלות אותו על שולחן הניתוחים ולהרדימו בהרדמה כללית לקראת הניתוח, בזמן שהרדמת בעל החיים נעשית באמצעות שילוב של חומרי הרדמה מיוחדים ביניהם: קטמין ווליום.  

בתהליך הסירוס עושה הווטרינר חתך זעיר בעור אשכי הכלב, תוך שהוא מוציא את האשכים מהשק, ולאחר מכן סוגר את המקום על ידי תפר, בעוד שתהליך זה נחשב בטוח לחלוטין. לאחר הוצאת האשכים יתפור הווטרינר את עורו של הכלב באמצעות תפרים נסתרים בתוך גופו של הכלב, תוך הידוק העור על ידי סיכות ייחודיות וריסוס המקום בספריי מיוחד ולא רעיל למען סימון התפרים ומניעת נזק.  

בשלב הבא הכלב יתעורר מהרדמה לאחר אלחוש כאב וזאת על ידי מתן תרופות לשיכוך כאבים, תוך שהווטרינר ינחה אתכם בהמשך הטיפול.  שימו לב כי במידה והכלב מקיא לאחר הניתוח, מדובר בחומרי הרדמה ולכן אין סיבה להילחץ, אלא להבין כי זהו חלק מהתהליך.  

זמני החלמה לאחר סירוס כלבים 

זמני החלמה של כלבים המחלימים מסירוס עומד על כמה ימים בודדים, כאשר בדרך כלל על צווארו של הכלב שעבר סירוס, יענוד הווטרינר קולר "אליזבתני" שנראה כמו קונוס גדול המגן על הכלב מפני מגע של פיו על התפרים.  

שימו לב כי למרות המראה של הקולר על הכלב שהופך אותו קצת לחסר אונים, כלבכם יתרגל בקלות לקולר וילמד כיצד אוכלים ושותים , גם כאשר הוא על הצוואר. כעת לאחר 10 ימי החלמה, יש להגיע שוב אל המרפאה הווטרינרית לבדיקה לאחר הניתוח והסרת התפרים.  

כיצד יתנהג כלב אחרי סירוס? 

כלבים אחרי סירוס נחשבים לרגועים יותר, הם פחות תוקפניים כלפי כלבים אחרים ובמרבית המקרים הם לא יחזרו אחר נקבות ולא ינסו "לטפס" על כלבים אחרים, וזאת לאו דווקא בשל העדר חשק מיני או רצון להתרבות – אלא משום שפעולת הסירוס מנטרלת את הדומיננטיות במרבית הכלבים. עם זאת ישנם כלבים שלא ישנו את התנהגותם, אלא רק יחיו חיים בריאים יותר לצד הסירוס.  

סירוס כלבים תופעות לוואי 

כפי שהזכרנו חלק מתופעות הלוואי לאחר הניתוח יהיו הקאה וזאת בשל חומרי הרדמה שניתנו במהלך הפרוצדורה. נוסף לכך, כלבכם לאחר הניתוח יהיה קצת פחות פעיל ואף קצת ירוד, אך אם אין שינוי משמעותי בהתנהגותו, אין צורך לדאוג, אלא להביא את כלבכם לבדיקה והוצאת התפרים אצל הווטרינר.  

לאחר 10 ימי התאוששות, כלבכם יחזור לשגרה, תוך שבאמצעות הענקת חום ואהבה הוא ינהל חיים בריאים ונפלאים!

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.