קבורה בישראל: מה הן דרכי הקבורה והעלויות הכרוכות בהן?

נהלי הקבורה בישראל מתבצעים בשתי דרכים עיקריות: קבורה דתית או קבורה חילונית. במדריך זה נציג את כל הפרטים אודות סידורי הקבורה, כולל עלויות אותן יש לקחת בחשבון.

קבורה בישראל: כל מה שרציתם לדעתם וחששתם לשאול

נכון לשנה הנוכחית, ישנם במדינת ישראל כ 960 בתי קברות פעילים. אולם, רבים מבתי הקברות מדווחים על אפס מקום לקבורה, ובשל כך נהלי הקבורה במדינה השתנו בעקבות המחסור במקום. בשל כך, רבים מהמתים כיום נקברים שלא על הקרקע אלא בשיטה של קומות – וזאת בכדי לחסוך במקום ולספק קבורה ראויה בעבור הנפטר. קבורה בקומות נחשבת כיום לדרך הקבורה הנפוצה, במידה והנקבר אינו רכש חלקת קבר מראש. לא מעט ישראלים מחליטים בשנים האחרונות ולאור מצוקת המקום בבתי הקבורות לבצע רכישה של מצבה זוגית בעבורם ובעבור בני זוגם, כאשר העלות של קבר זוגי משתנה בהתאם לבית הקברות ולמצבה אותה בוחרים מראש. לרוב, מדובר בסדר גודל של אלפי שקלים ולעתים גם עשרות אלפי, תלוי כאמור בגודל המצבה ובאלמנטים אותם בוחרים לטובת עיצוב המצבה – בין אם מדובר בחריטה או בתמונה אותה ניתן לחרוט על גבי המצבה.

קבורה בישראל מה הן דרכי הקבורה והעלויות הכרוכות בהן

מימון קבורה ע"י הביטוח הלאומי – באילו מקרים?

ע"פ החוק במדינת ישראל, המוסד לביטוח לאומי ישלם בעבור הוצאות הקבורה של הנפטר, וזאת בתנאי כי הנפטר נקבר במקום מגוריו. במידה ובני המשפחה והחברים מחליטים על סידורי הלוויה מיוחדים (כמו הלוויה חילונית) העלות עצמה היא על בני המשפחה, כאשר גם כאן מדובר במחיר קבורה אשר עלול להגיע לאלפי שקלים, בעיקר אם מחליטים לקבור את הנקבר בבית קברות מבוקש – כמו טרומפלדור בתל אביב או הר הרצל. נוסף לכך, הביטוח הלאומי נושא בעלויות בכל הקשור גם לקבורה אזרחית, כאשר ע"פ החוק (קבורה אזרחית 1996) הביטוח הלאומי הוא זה שנושא בעלויות של חלקת הקבר, הסעת הנקבר מבית החולים לקבורה, ניהול ההלוויה וכן טהרה ותכריכים. עם זאת, הביטוח הלאומי לא נושא בעלויות לגבי הדפסה של שלטי אבלות כמו גם העמדת המצבה, ולכן מדובר בעלויות אותן אתם כבני המשפחה תצטרכו לשאת במעמד הקבורה.

קבורה בישראל: תעריף קבוע מראש

במידה ותחליטו לבצע רכישה של חלקת קבר מראש, מומלץ להיכנס ולבחון את חוק שירותי הדת אשר קובע תעריף קבוע בעבור רכישה של חלקה. שימו לב, כי בחלק מהרשויות ניתנת הנחה בגובה של 20% במידה ותחליטו לרכוש חלקת קבר זוגית. המדינה מנסה לעודד בעשור האחרון את הציבור לבצע רכישה של חלקות מראש בשיטה של קבורה רוויה, ועל כן גם כאן ניתן לקבל הנחה מטעם הרשות המקומית. לסיכום, למעט עיצוב המצבה ובחירת החלקה עלויות הקבורה הן על הביטוח הלאומי, כאשר כל נדבך מיוחד אחר – על חשבונכם.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.