מהשיעור הראשון – ועד הרישיון: איך להוציא רישיון נהיגה שלב אחר שלב

רישיון מקנה עצמאות, מגדיל את סך האפשרויות ומקדם צעד נוסף בבגרות האישית. גם אתם חושבים שהגיע הזמן? מוזמנים לקבל מידע מקיף בנושא, ובו זמנית לגלות שאומנם יש לא מעט מה לעשות בדרך להשגת הרישיון, אך בסה"כ מדובר בשלבים פשוטים ליישום. שנתחיל מההתחלה? ראשית יש לוודא שחסכתם את הסכום הנחוץ עבור השיעורים ולאחר מכן יש לקבל אחריות שמעתה והלאה שומרים על כללי הזהירות.

מגיל 15 וחצי תיאוריה מגיל 16 וחצי לימודי נהיגה

יש להשיג מגוון אישורם רפואיים, לעבור בדיקת ראייה, ללמוד לא מעט חוקים כדומה, אך קודם חשוב לדעת מאיזה גיל אפשר להוציא רישיון, פשוט כי אין טעם להתחיל בבירוקרטיה לפני הזמן. שנעצור אם כן להגדיר זמנים? ובכן מגיל 16 וחצי ניתן להתחיל ללמוד נהיגה, ואילו מגיל 16 ו9 חודשים ניתן לגשת לטסט. כמו כן, לעומת מה שפעם היה נהוג, כיום תיאוריה ניתן לעשות כבר מגיל 15 וחצי.

הצהרה רפואית

אתם בגיל המתאים? בואו נתחיל! השלב הראשון שיש לעשות הוא למלא הצהרה רפואית. לשם כך נדרשים להיכנס ל"טבלת דרגות רישיון והיתרי נהיגה", וזאת כדי להבין איזו דרגת רישיון נחוצה. לאחר מכן עוברים למלא את הטופס המקוון, עדיף באמצעות דפדפן כרום. קחו בחשבון שייתכן שתידרשו לצרף מסמכים רפואיים ושמחויבים להצהיר באופן שנאמן למציאות. פה נציין שאם יש בבעלותכם רישיון ומבקשים להוציא רישיון עבור דרגה נוספת, אך במקביל חלה הגבלה מסוימת על הרישיון הנוכחי, הרי שראשית נדרשים להגיע למשרד הרישוי כדי לטפל במגבלה. מה קורה אם הבקשה נדחית? ובכן במקרה זה יש להגיע למשרד הרישוי ולהגיש ערעור. הבקשה הושלמה? יישלח אליכם העתק וניתן לעבור לשלב הבא.

מהשיעור הראשון - ועד הרישיון: איך להוציא רישיון נהיגה שלב אחר שלב

הפקת תמונת פרופיל ובדיקת ראייה

בשלב זה יש לאתר תחנת צילום ייעודית שנמצאת בסמיכות למקום המגורים שלכם (ניתן להיעזר בכתובת הזו). לאחר שמאתרים את התחנה הקרובה, עוברים לבחון האם נדרשים בליווי של מבוגר (מתחת לגיל 16 נדרש ליווי הורי). בתחנה יש להצטלם ומנקודה זו עוברים לבדיקה אצל אופטומטריסט מורשה מטעם רשות הרישוי (לרוב שני השירותים ניתנים באותה תחנה). בהנחה ושלב זה נמצא תקין, ניתן לעבור למבחן העיוני.

תיאוריה

רק לאחר שסך השלבים שציינו התבצעו, מגיע מסרון שמודיע שניתן להירשם למבחן התיאוריה. על מנת להגיע למבחן יש להשקיע בלמידת החוקים ובהכרת התמרורים, ולבחון היכן ממוקמת תחנת הבחינה הקרובה ביותר לאזור המגורים. המבחן בנוי מ30 שאלות אמריקאיות שנלקחות מתוך מאגר של למעלה מ1000 שאלות, והוא מבוצע על מחשב במשך כ40 דקות, כאשר מי שעונה על מינימום 26 שאלות נכונות עובר את המבחן (התוצאות תקפות במשך 3 שנים). כמו כן, חשוב להגיע עם ת"ז (אם טרם מלאו 16 שנה עם ספח של ההורה), לשלם מראש תשלום אגרה, ובמקרה הצורך יש להגיע עם התאמה פדגוגית.

לימודי נהיגה והגשה לטסט

על מנת להירשם לבית ספר לנהיגה המורה ייקח פרטים אישיים ואתם תקבלו מסרון שמאשר את תהליך ההרשמה. מבחינת למידה, יש לעבור מינימום 28 שיעורים. לאחר שהמורה שבע רצון מהביצועים, ניתן לעשות טסט, אך ראשית יש לשלם אגרה. לטסט עצמו יש להביא ת"ז, משקפיים (אם צריך) ואישור תשלום אגרה. עברתם את המבחן? תקבלו היתר נהג חדש צעיר למשך כחצי שנה ולאחר שתיגמר תקופת הליווי, יגיע לכתובת המעודכנת רישיון נהיגה קבוע (לאחר שתשלמו אגרה כמובן, אפשר באופן מקוון).

מה עתה? הקפידו לנהוג בזהירות!