להורים הטריים: איך מזהים בעיות בהתפתחות תינוקות?

בעיות בהתפתחות תינוקות

ברגע הראשון בו ראיתם שני פסים על הבדיקה הרגשתם ככל הנראה התרגשות מטורפת ומאז במשך תשעת החודשים סביר להניח שגם לא מעט דאגות עם כל בדיקה אליה הלכתם, כשכל הזמן התפללתם שהכל יעבור כמו שצריך. ואז הגיעה הלידה המיוחלת והתחילו התרגשויות ואתגרים מסוג חדש ואתם מגלים שהדאגות לא נעלמו לגמרי, אלא רק התחלפו בדאגות מסוג חדש. קודם תדעו שכל הורה ותיק יגיד לכם שהן אף לא נגמרות, גם כשהילד יהיה מנכ"ל של חברת הייטק גדולה, אבל אין ספק שבשלבים הראשונים יחד עם ההורות החדשה הן לפעמים מרגישות מאד עוצמתיות. ואכן, יש דברים בשלב הזה שממש חשוב לשים אליהם לב. לפעמים ישנן בעיות התפתחות אצל התינוק וחשוב לעלות עליהן מוקדם ככל האפשר על מנת להעניק טיפול ולפתור אותן. שימו לב, אין צורך לדאוג או לחשוש, אך בהחלט חשוב לשים לב. אם משהו מרגיש לכם לא כשורה גשו להתייעצות רפואית ואל תסמכו על יכולת האבחון העצמית שלכם בלבד.

בעיות התפתחות מוטוריות

שימו לב שבאתרי קופות החולים השונות תוכלו למצוא הסברים על הכישורים המוטוריים שתינוקות רוכשים בכל גיל. התפתחות תינוקות תקינה באה לידי ביטוי בפעולות מסוימות בגילאים שונים, כמו הרמה של הראש סביב גיל שלושה חודשים, התהפכות מהבטן לגב ולהיפך החל מגיל חמישה חודשים, זחילה שמתחילה סביב גיל שבעה או שמונה חודשים וכן הלאה. חשוב לזכור כי זה משתנה ואינדיבידואלי מתינוק לתינוק, אך אם אתם שמים לב כי התינוק שלכם לא עושה כמה מהפעולות האלה באיחור משמעותי מהממוצע שווה ללכת ולהתייעץ. שוב, לא להיכנס לפאניקה, פשוט ללכת ולקבל חוות דעת מרופא התפתחותי.

בעיות בהתפתחות תינוקות

בעיות בהתפתחות השפה

עוד דבר שמעסיק הורים רבים הוא ההתפתחות הלשונית של תינוקות שמתחילה אגב בשלבים מוקדמים הרבה יותר מהמילים הראשונות שלהם. בחודשים הראשונים תינוקות אמורים להוציא את ההברות הראשונות שלהם ולהתחיל להפיק צלילים חסרי משמעות. אם עד גיל ארבעה חודשים התינוק לא עושה זאת כדאי ללכת לבדוק את העניין אצל רופא התפתחותי. שימו לב שהרבה פעמים מדובר בעיכוב בהתפתחות ותינוקות רבים משלימים את הפער בהקדם בחודשים הבאים. חשוב לדעת בנוסף כי תינוקות החשופים ליותר משפה אחת יתחילו לדבר מאוחר יותר, אך ירכשו לבסוף את שתי השפות.

אוטיזם ובעיות בויסות החושי

ככל שחולפות השנים עולה השכיחות של אוטיזם בקרב אוכלוסיית העולם. בשלבים הראשונים הדברים באים לידי ביטוי בעיקר בחוסר יכולת לוויסות חושי ובקשיים לתקשר עם הסביבה. אם אתם רואים שהחל מגיל שלושה חודשים תינוק לא יוצר קשר עין או שאינו מרגיש או מגיב לליטופים ומגע או לרעשים וקולות חזקים, מומלץ ללכת לבדוק אם מדובר בבעיה של ויסות חושי שנובעות לפעמים מאבחון של אוטיזם.

השארת תגובה

חייבים להתחבר כדי להגיב.