התחדשות עירונית: מה זה אומר – ולמה צריך את זה?

לא מעט ניתן לשמוע על התחדשות עירונית, ואכן מדובר בתוכנית חכמה שמצליחה להפוך חסרון לפתרון שמציע יתרון. עם זאת, אם טרם יצא לכם לחוות או להשקיע בתוכנית כזו או אחרת בנישה, או אם מתלבטים האם להתאגד ביחד עם שאר דיירי הבניין כדי לחבור ליזם שיאפשר להרוויח מהתחדשות עירונית, מוזמנים ללמוד כאן כל שצריך. מוזמנים ללמוד מהי המשמעות המקיפה של התחדשות עירונית, ואף אלו כלים מסייעים לקבל תמונה כמה שיותר מקיפה.

אתר שמעניק תמונה מקיפה ועדכנית

באופן כללי נציין שהתחדשות עירונית היא תוכנית שמבקשת להפוך רקמה עירונית ותיקה לחדשה, על כל המשתמע מכך. הרעיון הוא להתמקד באזורי מגורים ומסחר ולשפר אותם במגוון אפיקים, כך שסך תושבי הסביבה ייצאו מורווחים. מכאן כפי שניתן להתחיל להבין מדובר בתחום מאוד מסועף ושכולל מגוון תנאים, אילוצים וכמובן שגם הזדמנויות, ועל כן טוב להכיר אתר שדרכו ניתן ללמוד את התחום, להישאר מעודכנים, ללמוד דרכו על פרויקטים מעניינים, להבין כיצד גם אתם יכולים להניע מהלכים מטעם התחדשות עירונית, לקבל טיפים בנושא וכדומה. מוזמנים להכיר את אתר מגדילים נדל"ן – פורטל ישראלי להתחדשות עירונית שנחשב מוביל בתחום.

מה בפועל התוכנית כוללת?

כפי שציינו, התחדשות עירונית מבקשת לחדש ולשפר מרקמי מגורים ישנים. בין היתר זה כולל מיגון מבני מגורים ושדרוג תשתיות, אם על ידי חיזוק מבנים ישנים (תמ"א 38) ואם על ידי הריסת מבנים ישנים והקמה של מבנים חדשים במקומם (פרויקט פינוי בינוי). פה נציין שיש מקום הן ליוזמות פרטיות והן ליוזמות ממשלתיות. כמו כן, בשנים האחרונות הפרויקט כולל התייחסות לניצול שטחים פנויים, מתוך מטרה להתמודד עם ההנחה הרווחת שעד שנת 2040 כמות האוכלוסייה עתידה להכפיל את עצמה.

 

 

אינטרס כלכלי עבור סך הצדדים המעורבים

לצד הרצון להעניק פתרון למבנים שאינם עמידים בפני רעידת אדמה, ולצד הרצון למצוא מקום מגורים עבור סך האוכלוסייה שמאוד גדלה, אין להתעלם מהעובדה שמאחורי רוב הפרויקטים נמצא אינטרס כלכלי. אינטרס כלכלי הן של דיירי הדירות הישנות, הן של היזמים והן של המדינה. אדם שעובר תמ"א 38 או פרויקט פינוי בינוי זוכה לקבל דירה ששווה הרבה יותר מהדירה המקורית. כיצד? אם כיוון שהיא חדשה ונמצאת בבניין יותר מודרני שכולל תשתיות יותר מודרניות, ואם כיוון שהיא יותר גדולה וכוללת יותר חדרים. במקביל, משתתף בפרויקט זוכה בסביבת מגורים יותר נעימה שמציעה איכות חיים יותר גבוהה. באשר למשקיעים, המדינה בנתה את התוכנית כך שיהיה אינטרס כלכלי להניע את הפרויקט, היו בטוחים שגם הם יוצאים מורווחים.

מגוון מסלולים

בתחום של התחדשות עירונית ניתן למצוא מספר מסלולים. קיים מסלול שמבקש לתמרץ יזמים, כאשר הם יכולים לבחור בין "מתחם פינוי בינוי" לבין "עיבוי בנייה". ישנה תמ"א 38 שמיועדת לחזק מבנים בפני רעידת אדמה (אם על ידי שיפור עמידות של מבנים קיימים ואם על ידי הריסה ובנייה מחודשת), וקיים מסלול שבו הרשות המקומית יוזמת פרויקט ומסייעת לבעלי נכסים לתקשר ולהתקדם. כאן ראוי לציין שיש מגוון הבדלים בין פרויקט תמ"א 38 לבין פרויקט פינוי בינוי. ההבדלים באים לידי ביטוי מבחינת התארגנות, קבלת אישורים, זכויות של בעלי הנכסים, הסכמים מול הקבלנים, משך הפרויקט וכדומה, כך שאם מבקשים להבין מהן הזכויות כדיירים שמושקעים בפרויקט, נדרשת גישה למקור מידע, וזאת כדי להפיק מהתהליך את המיטב.

לסיכום

תהליך התחדשות עירונית כלכלי וחשוב הן עבור המדינה והן עבור הפרט. לצד דירות שעמידות בפני רעידת אדמה, ולצד דירות יותר גדולות ובעלות ערך יותר גדול, גם זוכים לגור בבניין שיש בו מעלית, לובי מרשים, חנייה, חזות מודרנית, תשתיות משופרות וכדומה. אז אם הבניין שבו גרים עונה על סך התנאים לעבור התחדשות עירונית, בהחלט מדובר בהזדמנות שמוטב לנצל.